• sanal kurdu Na' Sanalın Kurduna Hoşgeldiniz!
  • Bu Forum Tamamen Üye Paylaşımları İle Gelişmektedir.
  • Sanal Kurdu Türkiye'nin En Geniş Kapsamlı Forumlarındandır .
Hoşgeldin Misafir ! Giriş Kayıt Ol

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Windows mu? Mac OS mu?|Makale
[Resim: Apple-vs-Windows.png]

Windows mu? Mac OS mu? 

Arabalarda “Mercedes mi? BMW mi?”, futbolda “Fenerbahçe mi? Galatasaray mı?” ve genç kızların dolaba bakıp “Kot mu? Tayt mı ?” sorularının cevabı ne kadar tehlikeliyse, bu sorunun cevabı da bir o kadar tehlikeli. Ben şimdi donanımsal, yazılımsal, sadelik, hız, kullanım kolaylığı ve fiyatları olarak bu iki işletim sistemini karşılaştıracağım. (Hangisinin iyi olduğuna karar vermek size kalmış.) 

►Donanım 

Mac’lerin donanımı iPhone’ların donanımı gibi düşük, fakat verimlidir.(Nede olsa ikisi de Apple) 

Windows’ların donanımı ise uyumlu olduğu sürece en yüksek donanıma kadar sahip olabilirler ve performans olarakta gayet iyidirler. Hatta bazı durumlarda (OverClock gibi) maksimum performansın üstünde performansta alabilirsiniz. Peki ama bu Mac’ler nasıl oluyor da düşük donanımla Windows kadar performans sağlıyor? 

Bu soruya şu şekilde cevap verilebilir. Mac’lerin donanımları tek elden çıktığı için (Yani hepsini Apple ürettiği için) birbiriyle daha uyumlu oluyor. Ama bu demek olmuyor ki Windows’un yaptığı her şeyi yapabilir. Çünkü Mac’lerin donanımı düşük olduğu için (Mac Pro’yu saymıyorum) yeni çıkan çoğu oyunları açmaz (Ekran kartından dolayı). Zaten çoğu oyun Mac uyumlu değil. 

►Yazılım 

Yazılıma gelecek olursak… Mac’ler sade ve kullanımı kolay olup stabil bir şekilde çalışırlar. Nedir bu stabil? Sözlük anlamı “kararlı” olarak tanımlanabilir. Takılmalar olmayan (yani kasmayan donmayan) bir sistemdir. Tabi ki Windows’tan Mac’e geçişte kolay olmayabilir zorlanabilirsiniz. Windows Mac’e göre daha zordur aslında ama biz küçüklükten beri Windows kullandığımız için o kadar fark etmiyoruz. Windows’un sistem dosyalarına erişebilir, değişiklikler yapabilir ve ücretli programları (çeşitli yöntemlerle) ücretsiz kullanabilirsiniz. Mac’in ise sistem dosyalarına erişemediğiniz gibi programlarında ücretsizini bulmak o kadar kolay değildir. Mac’lere virüs bulaşmadığı için güvenlik bakımından Windows’tan daha üstündür. 

►Fiyat 

Evet… Fiyata gelecek olursak benim tercihim Windows’tan yana (ama hep bir Mac’im olmasını istemişimdir). 

Mac’lerin en ucuzu 1,499 TL olup sadece kasadır. 

Mac’lerin dizüstü bilgisayarları yani MacBook’lar da 2,499 - 6,899 TL arasındadır. 

Ve benim en sevdiğim ve “Uzay Mekiği” diye adlandırdığım Mac Pro var tabii ki… 

Fiyat mı? Bi’ şey değil canım 8,999 – 26,159 TL arası. Ha bu da sadece kasa. 

Windows’ların fiyatı ise karışık 800 TL’ye de var 8,000 TL’ye de var. Ama önemli olan tabi ki özellik… 

►Sonuç 

Sonuç olarak iki işletim sistemi de dünyanın en iyi işletim sistemleri. Mac’lere iş, Windows’lara da oyun bilgisayarı diyebiliriz. Bu durumda oyun oynamak isteyip te Mac almak abes olur. Ve dünyada neden en çok Windows’un kullanıldığını merak edenler “Fiyat” başlığı altına bakarak sorularının cevabını bulabilirler. Unutmadan telefonlar için şarj ne kadar önemliyse bilgisayarlar içinde bir o kadar önemli. Windows’ların şarjı 3, en fazla 4 saat giderken Mac’lerin şarjı 8 ila 10 saat arasındadır. Ürünler için kendi resmi sitelerine bakarak bilgi alabilirsiniz. 

Teknolojiden uzak kalmak istemiyorsanız Sanalkurdu nu takip edin ... 

Foruma atla:

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Misafir